Annelere Verilecek 11.440 TL’lik Paranın Şartları Belli Oldu! Kimler Başvurabilir?

Avrupa Birliği (AB) ile işbirliği kapsamında çalışan annelere aylık 325 Euro para desteği verilecek. SGK tarafından ödenecek para desteğinin şartları belli oldu.

Habertürk’ten Ahmet Kıvanç, Ankara, İstanbul ve İzmir’de geçerli olacak desteğin ayrıntılarını yazdı. Başvuru şartlarını yazan Kıvanç, “Çalışan anne desteği Ankara, İstanbul ve İzmir’de uygulanacak. Bu illerde yaşayan, 0 – 24 yaş arası çocuğu olup çocuğunu baktırmak üzere eğitimli bir bakıcı çalıştıranlar ve kendisi de bir işverene bağlı çalışanlar başvuru yapabilecekler. Sadece tam zamanlı çalışanlar değil, yarı zamanlı çalışan anneler de destekten faydalanabilecek” dedi.

Ayrıntılar şöyle:

* Çalışan annelere 0-24 yaş arasındaki çocuklarının eğitimli bakıcılar eliyle bakımı için toplam 3.900 Euro tutarında destek verilecek.

* Başvurular öncelik sırasına göre değerlendirilecek.

* Çalışan anne desteği Ankara, İstanbul ve İzmir’de uygulanacak. Bu illerde yaşayan, 0 – 24 yaş arası çocuğu olup çocuğunu baktırmak üzere eğitimli bir bakıcı çalıştıranlar ve kendisi de bir işverene bağlı çalışanlar başvuru yapabilecekler. Sadece tam zamanlı çalışanlar değil, yarı zamanlı çalışan anneler de destekten faydalanabilecek.

* Bekâr anneler ile özel gereksinimli çocuğu olan tam zamanlı çalışan anneler 375 Euro destek alacak. Yarı zamanlı çalışan annelere ise sırasıyla 162,50 ve 212,50 Euro tutarında destek verilecek.

* Çalışan anneler bu destekten çocuk 36 aylık olana kadar ve en fazla 12 ay boyunca yararlanabilecek.

ARANAN ŞARTLAR

* Ön kayıt için başvuru tarihi itibarıyla 0 -24 ay aralığında çocuğunun olması.

* Çocukla aynı evde ikâmet etmek.

* Bekâr anne ise çocuğun velayetine sahip olması ve aynı evde ikâmet etmesi.

* En geç kesin kayıt tarihi itibarıyla bir işverene bağlı olarak tam zamanlı veya yarı zamanlı çalışmak.

* Tam zamanlı çalışanların eğitimli çocuk bakıcısını tam zamanlı, yarı zamanlı çalışanlar ise bakıcıyı yarı zamanlı sigortalı olarak çalıştırmalı.

* Proje döneminde analık izninde olunmamalı.

* Bakıcının ücreti en az asgari ücret düzeyinde ödenmeli (Yarı zamanlı çalışanlar için asgari ücretin yarısı).

* Yarı zamanlı çalışanların ayda en az 10 gün sigortalı çalışması gerekiyor.

BAŞVURULAR NEREDEN?

* Ön kayıt için başvurular e-Devlet şifresi ile internetten yapılabiliyor. Ön kayıtlar haziran ayında yapılacak. Ön kayıt yaparken sistem kesin kayıt randevusu oluşturulmasını isteyecek. Sistemin kesin kayıt randevusu oluşturulmasını istemediği kişiler yedek listede olduğu anlamına geliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x