Google Arama Sonuçlarımız Neden Çok Kötü Hâle Bürünmeye Başladı? Yapay Zekâyla İlgisi Var!

Son zamanlarda Google’da arama yaptığınızda, karşınıza çıkan sonuçların eskisi kadar tatmin edici olmadığını fark ettiniz mi?

Aslında bu durumun ardındaki neden, Google’ın yapay zekâya yaptığı son büyük yatırımda saklı.

Peki neler değişti?

Geçtiğimiz yıl Google, yapay zekâ alanında rekabette geri kalmamak için birçok güncelleme yaptı. Bu güncellemelerin en yenisi, arama sonuçlarında “AI özetlerinin” sunulması oldu.

Artık arama yaptığınızda karşınıza çıkan sonuçların en üstünde bir AI özeti görebilirsiniz. Özet, aradığınız konuyu size hızlıca sunmayı amaçlıyor amaçlamasına fakat pek çok tartışmayı de beraberinde getirdi.

Google, özetlerin altında konuyu destekleyen kaynaklara ve daha fazla bilgiye ulaşmanızı sağlayacak bağlantılar sunduğunu belirtiyor.

Ancak kullanıcıların bu bağlantılara tıklamak yerine yalnızca özetle yetinmesi olasılığı, içerik üreten kişilerin gelir kaynağını ciddi şekilde etkileyebilir.

Daha önce bir konuyu Google’da aradığınızda, karşınıza çıkan web sayfalarını tıklayarak daha fazla bilgi edinirdiniz.

Şimdi ise karşınıza çıkan AI özetleri, yazıların üzerine eğitim almış yapay zekâlar tarafından oluşturuluyor. Ancak Google’ın unuttuğu bir şey var ki o da yapay zekâ modellerinin hâlâ hatalar yapabildiği ve bazen yanlış bilgiler sunabildiği.

Örneğin Google’ın AI özeti, “Fareler ve İnsanlar” adlı edebi klasiğin ünlü bir alıntısını The Walking Dead dizisine aitmiş gibi gösterdi.

AI modelleri, insan yapımı metinlere dayanarak eğitilir. Çok fazla AI tarafından üretilmiş içerik ile beslenirlerse, modelin kalitesi zamanla düşebilir.

Bu duruma “Model Otofaji Bozukluğu” (MAD) adı veriliyor ve AI modellerinin kalite veya çeşitliliğinin giderek azalmasına neden olabilir.

Araştırmacılar, AI modellerinin gerçek verilerle beslenmediği sürece gelecekteki generatif modellerin kalitesinin veya çeşitliliğinin azalacağını belirtiyor. Yani anlayacağınız doğru bilgiye ulaşmak için ileride ciddi uğraş verebiliriz.

Daha önce bu konuyla alakalı haber yapmıştık, detaylarını öğrenmek için tıklayabilirsiniz:

Kaynaklar: IFLSCIENCE, Mashable

İlginizi çekebilecek diğer içeriklerimiz:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x