Mac’ler Artık Type-C Portundaki Sıvıları Algılayabiliyor

Apple, Mac’lerde artık Type-C portunda sıvı algılanıp algılanmadığını bilmenin bir yolunu sunuyor. Şirketin sınırlı garantisi iPhone, Apple Watch ve bazı AirPods modelleri gibi suya dayanıklı ürünler için bile sıvılardan kaynaklanan hasarları kapsamıyor. Bu nedenle Apple’ın cihazın sıvıya maruz kalıp kalmadığını tespit etmek için farklı yöntemleri bulunuyor.

9to5Mac’in haberine göre, macOS Sonoma 14.1 bilgisayarın sıvılara maruz kaldığını tanımlayabilen “liquiddetectiond” adlı yeni bir arka plan programı içeriyor. B arka plan programı, Mac’teki her bir Type-C bağlantı noktasından sıvı algılama analizini toplamak için arka planda çalışıyor.

Bu arka plan programı, “Sıvı Algılama ve Korozyonu Azaltma Programı” olarak tanımlanıyor. iPhone’larda ve iPad’lerde de konektörde sıvı algılandığında kullanıcıları uyarmak ve böylece hasarı önlemek için şarj kablosunu hemen çıkarmalarını sağlamak üzere kullanılan benzer bir arka plan programı bulunduğunu belirtelim

Öte yandan Mac’te kod, arka plan programının sadece “analiz” için kullanıldığını ve son kullanıcı özellikleriyle ilişkili olmadığını öne sürüyor. Apple daha sonra iOS’ta mevcut olana benzer bir uyarı uygulayabilir ancak bu arka plan programı tarafından toplanan verilerin, teknisyenlerin bir Mac’in ücretsiz onarıma uygun olup olmadığını belirlemek için kullanılması daha olası görünüyor.

Apple’ın web sitesinde açıklandığı gibi, “Mevcut Mac dizüstü bilgisayarlar ile bazı Apple kablolu ve kablosuz klavyelerde, ürünlerin sıvıya maruz kalıp kalmadığının belirlenmesi için Sıvıyla Temas Göstergeleri (LCI) bulunur.”

Bu göstergeler cihazların içine stratejik olarak yerleştirilmiş durumda ve sıvılarla temas ettiğinde renk değiştiriyor. Type-C portuna dijital sıvı dedektörü yerleştirmek, teknisyenlerin Mac’in sıvılara maruz kaldığı iddiasında haklı olmalarını sağlamanın başka bir yolu.

Bu noktada yeni arka plan programının macOS’un en son sürümünü çalıştıran herhangi bir Mac’te mi yoksa bazı ekstra donanım gereklilikleri nedeniyle yalnızca M3 Mac’lerde mi yer aldığı ise şu an için belirsiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x